2018 Audition Results

Thank you to all who auditioned for our orchestras! You should be proud of your accomplishments, and we appreciate your sharing your music with us.
Congratulations to those who will participate in 2018-19! Please see below for the results.

IMPORTANT: Please keep in mind ESYO’s policy regarding eligibility – you must be a member of your school band or orchestra if your school has one available. There are rarely exceptions to this policy. An Eligibility/Exemption form is part of your registration packet, and needs to be signed by your parent and/or music teacher when school begins. It is due Sept. 17, 2018.

Registration materials will be available on our website in early July. Required forms will be found under the program tab for your orchestra, and available at the ESYO office. All registration forms, including payment or payment plan request, are due August 31, 2018.

If you will not be able to participate in the orchestra you were placed in for any reason, please call the ESYO office (541) 484-0473 as soon as possible. Thank you!

LITTLE SYMPHONY (in alphabetical order by section)
Violin
Johanna Bevans
Emma Brown
Cameron Cooley
Jonah Haberman
Zoe Hunang-Jones
Lauren Jung
Alexis Kamaru
Lizzy Kelly
Asher Lewis
Elizabeth Lewis
Joseph Lewis
Kevin McCoy
Gwendolyn McIlrath
Clella Michlig
Jackson Miller
Brooke Moehlmann
Martin Morozumi-Fujiwara
Mae Rogers
Sachi Schindler
Kepri Sroka
Mariam Vanderpool
James Warner

Viola
Lucas Clemons
Gayle Gomsrud
Melody Goodwin
Aharon Melloul
Emma Nordling

Cello
Scout Becker
Kara Becraft
Claire Butler
Pearl Carter
Seongha Cho
Patience Fauvelle
Ella Gomsrud
Maddy Hawk
Gabriel Irwin
Anh Pinson
Elijah Rasmussen

JUNIOR ORCHESTRA (in alphabetical order by section)
Violin
Arenaria Cramer
Amanda Crook
Basil Dracobly
Natasha Dracobly
Sophie Kaczmarek
Preston Lewis
Malaya Lockwood
Amelie Phillips-Meadows
Abigail Raven
Elysian Sroka
Sarah Vance
Kirsten Vanderpool
Summer Yin

Viola
Zoe Bockoven
James Heller
Daniel Huang
Elyse Radza-Frei
Mia Rawland
Alanna Ricks

Cello
Kyle Bevans
Siri Dorsch
Sarah Galpern
Esme Juenemann
Breanna Raven
McKayla Reilly
Rhylie Sevits
Leanna Thompson
William Yu

Bass
Jesse Baumann

Bassoon
Clara Lechman

Clarinet
Leo Andrews
Miles Griffith
Neleh Zwink

Flute
Lillian Avery
Lucy Mitchem

Oboe
Annika Gibbons
Ariana Jacobs

Trumpet
Stephen Kaelin
Ari Taubenfeld

Trombone
Nathan Calabrese

Tuba
Derrick Hazelton

Percussion
Garrett Mina

YOUTH SYMPHONY (in alphabetical order by section)
Violin
Robert Allen
Martha Brasted-Maki
Caitlyn Callera
Tenaya Cooley
Mira Cross
Julia Daniels
Lilieauna Duravo-Garcia
Ivan Freck
Logan Griffin
Soju Hokari
Aaron Hudock
Kenji Ignatius
Morgan Littell
Luke Lodwig
Owen McCoy
Sophia Morgan
Isabelle Morgan
Miranda Newman
Sagarika Sharma
Nate Tavakolian
Joanne Wang

Viola
Eli Ablow-Measelle
Emma Clarke
Isabella Harker
Mary McCoy
Katie Siegfried
Bryan Williams

Cello
Anthony Clemons
Pearl Kim
Kaellen Lee
Sophie Phillips-Meadows
Sarah Rosier
Colin Vignoul
Isabel Yu

Bassoon
Caleb Holt

Clarinet
Danbie Kim
Lauren Foster
Logan Leister

Flute
Martin Kaiser
Grace No
Adael Scatena
Madeline Spawn

Oboe
Ethan Ares
Priscilla Tam

Horn
Riley Gibbons
Emily Grose
Bailie Hampton
Alexander Perry
Ben Weber

Trumpet
Kai Zwink

Trombone
Emily Rowe

Tuba
Trenton Fleenor

Percussion
Jonathan Dou
Donald Inglese